Przejdź do treści

SKN tworzą innowacje

Projekt SKN - baner
SKN logo

Studenckie Koło Naukowe UbiCOMP, działające przy Instytucie Informatyki Stosowanej, otrzymało finansowanie na projekt "Użycie gestów do sterowania robotami mobilnymi w środowisku miejskim w warunkach ograniczonej widoczności". Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje w kwocie 70 000 zł. Projekt, który łączy robotykę z informatyką, skupia się na opracowaniu rozwiązania umożliwiającego interakcję człowieka z robotami mobilnymi w środowisku miejskim, szczególnie w sytuacjach, gdy widoczność jest ograniczona. Jego głównym celem jest zapewnienie codziennego wsparcia społeczeństwu, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji z robotami w trudnych warunkach widoczności. Projekt doskonale wpisuje się w rozwój technologii SmartCity.

W ramach projektu, członkowie Koła UbiCOMP przygotują prototypy trzech różnych rodzajów platform jezdnych, które zostaną wykorzystane do badań z zakresu interakcji człowieka z robotem. Udział w projekcie przyczyni się nie tylko do wzrostu kompetencji badawczych członków Koła, ale również rozwinięcia umiejętności zawodowych, które są niezbędne na dzisiejszym rynku pracy.

Projekt koncentruje się na wprowadzeniu alfabetu gestów, które pozwolą operatorom intuicyjnie i naturalnie sterować robotami mobilnymi w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak miejsca wypadków, zamglone parki i ulice czy tereny festiwalowe. Rozwiązanie zostanie zaprojektowane z myślą o użytkownikach, którzy wspólnie ze studentami pomogą określić zestaw gestów umożliwiających najbardziej naturalne sterowanie robotami mobilnymi w przestrzeni miejskiej.

Projekt bezpośrednio wpisuje się w rozwój technologii SmartCity. Ciekawym aspektem, który zostanie podjęty jest społeczna akceptacja takiej formy sterowania robotami mobilnymi w przestrzeni miejskiej. Projekt przyniesie innowacyjne rozwiązania oraz wniesie cenny wkład w dziedzinie robotyki i interakcji człowiek-robot w przyszłości.

Treść (rozbudowana)
0