Przejdź do treści

Laboratorium dialogu człowieka z AI

Data dodania
Kategorie

Politechnika Łódzka kolejny rok kontynuuje owocną współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Tym razem dzięki finansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego otrzymanemu na realizację projektu pn. "Laboratorium badań interakcji człowieka z systemami sztucznej inteligencji opartymi na dużych modelach językowych oraz wirtualnych asystentach głosowych" udało się utworzyć w PŁ Laboratorium Dialogu Człowieka z AI.

Image

Nowe urządzenia istotnie poszerzają możliwości zespołu badawczego zajmującego się interakcją człowiek-komputer, działającego w Instytucie Informatyki Stosowanej. W sytuacji wyścigu technologicznego, w którym kluczową rolę odgrywa sztuczna inteligencja, laboratorium umożliwia prowadzenie innowacyjnych badań nad naturą i sposobami komunikacji między ludźmi i AI pod różnymi postaciami, zarówno w formie czatbotów i wirtualnych asystentów, jak również humanoidalnych awatarów oraz robotów społecznych. Najważniejszymi nabytkami w tym kontekście są Furhat, zaawansowany humanoidalny robot-awatar 3D, wyposażony w interaktywne twarze zdolne do symulowania zachowań ludzkich i Temi, mobilny robot do teleprezencji, umożliwiający zdalne asystowanie człowiekowi w codziennych aktywnościach. 

Głównym założeniem projektu jest przygotowanie środowiska do prowadzenia zaawansowanych badań naukowych nad rozwojem innowacyjnych technologii wspierających społeczeństwo, głębsze zrozumienie interakcji człowiek-AI oraz wypracowanie fundamentów dla etycznego i efektywnego wdrażania systemów sztucznej inteligencji w różnych sektorach życia. Prowadzone prace będą skupiały się na trzech zasadniczych obszarach: mechanizmów obliczeniowych dla potrzeb AI, projektowanie interakcji z AI dla różnych kontekstów zastosowań i celów użycia oraz ewaluacji rozwiązań z użytkownikiem.